הפרעות זיכרון באוכלוסייה הגריאטרית

אם נראה לכם שאבא או אימא מתנהגים מעט מוזר ואולי גם נראה לכם שהם שוכחים כל מיני פרטים חשובים, יכול להיות שיש להם הפרעת זיכרון. מה זה בדיוק אומר? האם אפשר לטפל בה? אן כן, מה הטיפול ולמי צריך לפנות? בטח יש לכם עוד הרבה שאלות על הבעיה הזו וזה בדיוק המקום לתשובות.

מהי הפרעה בזיכרון ולמה היא נוצרת?

הפרעת זיכרון כ בסך הכל נגזרת של הפרעה קוגניטיבית. הקוגניציה שלנו היא למעשה התודעה שלנו וכשאנו זוכרים משהו הוא למעשה מגיע אל התודעה שלנו, במודע או בתת מודע, ונשמר. ממש כמו תאי המחשב גם המוח שלנו עשוי מתאים בהם מאוחסן מידע, אם כי את מיפוי של המוח וצורת שמירת המידע אנו לא יודעים בדיוק רב כמו במחשבים. עם זאת אנו יודעים כי עם הגיל ישנן בעיות קוגניטיביות רבות כמו למשל דמנציה שהיא תסמונת שמבטאת ירידה במצב הקוגניטיבי. חשוב לזכור כי הפרעת זיכרון יכולה להתקבל גם כתוצר של פגיעה חזקה בראש, תאונת דרכים, מחלה אחרת וכן הלאה.

כיצד נוכל לשים לב להפרעה בזיכרון?

הפרעה בזיכרון יכולה להיות נסתרת מאוד עד לשלב מתקדם וזו אחת הבעיות הגדולות. למשל, בכל מה שקשור בעולם דמנציה טיפול יהיה טוב יותר ככל שהוא יתבצע בשלב מוקדם יותר. השלב הראשון בבעיה יהיה תשומת לב לבעיה ורק לאחר מכן אבחון וטיפול. בדרך כלל ירידה בזיכרון בגיל המאוחר תתבטא תחילה בבלבול רב, שלא תמיד יתורגם לשכחת פרטים. יכול להיות שבהתחלה אותו מבוגר ישכח פרטים שהתקבלו אליו זה עתה כמו למשל היכן המפתח לבית, היכן הוא נמצא בדיוק וכן הלאה, אך בהמשך זה יכול להידרדר עד לכך הוא לא יתרחץ או יאכל, לא יזכור את ילדיו וכולי.

מה ההשלכות של הפרעה בזיכרון?

הפרעה בזיכרון יכולה להיות מסוכנת מאוד בכל גיל אך על אחת כמה וכמה בגיל מבוגר. יכולות להיות השפעה רעה מאוד בגלל שכחה ולא רק לאותו אדם אלא גם לבני משפחתו ולסובבים אותו. תחילה חשוב לזכור כי הפרעות זיכרון באוכלוסייה הגריאטרית יכולה להתבטא גם באי נטילת תרופות, שמירה לקויה על היגיינת הגוף וכמובן גם אי שמירה על תזונה נכונה. יחד עם זאת צריך לזכור כי הפרעה בזיכרון יכולה להיות מסוכנת בעת נהיגה, הליכה בכביש ובוודאי פעולות מסוכנות יותר שאותו מבוגר יכול לבצע עוד לפני שהוא אובחן כאחד שסובל מבעיית זיכרון.

כיצד נוכל לאבחן מה בדיוק הבעיה?

אחרי שהספקות לגבי מצבו הקוגניטיבי של יקיר לבכם מתחילות להיות רציניות יותר כדאי להגיע לרופא גריאטרי שיאבחן את מצבו. פסיכו גריאטריה הוא תחום שלם שמתעסק בהפרעות קוגניטיביות לבני הגיל השלישי ואפשר מכך להבין כי מדובר על בעיות נפוצות מאוד שהסיכוי ללקות בהן הולך וגדל עם התקדמות השנים. אבחון הבעיה נעשה על ידי מספר מבחנים שיעבור המטופל וכמובן תשאול על ידי הרופא המומחה. לאחר מכן יהיה ניתן לדעת מה המצב שלו ולהעניק לו טיפול מתאים.

איזה טיפול אפשר להעניק למבוגר?

בכל מה שקשור בבעיות זיכרון כמו דמנציה טיפול יכול להועיל מאוד רק בהאטת הידרדרות המחלה. חשוב לזכור את זה כיוון שעד כה לא ניתן לשפר את תאי המוח אחרי שהם נהרסו ולכן גם טיפול תרופתי שיוענק למטופל לא יעזור להחלמה מלאה. עם זאת עם שגרה מתאימה לאותו קשיש, מטפל סיעודי שיהיה איתו במידה והוא צריך וכמובן אבחון הבעיה בשלב מוקדם, יכולים ביחד לשפר משמעותית את איכות חייו ואיכות חייהם של בני משפחתו.

שתפו:

מאמרים נוספים

איפה כדאי לגור בפנסיה?

כשמגיעים לגיל הפנסיה נושא המגורים ושיפור הדיור הינו מרכיב חשוב מאוד בכל הנוגע לדרך בהן הרשויות מתייחסות למבוגרים בגיל השלישי.כל נושא הנגישות בעיר, כליי התחבורה,והסיוע

אביזרי סיעוד למבוגרים

אביזרי סיוע וסיעוד למבוגרים   אם הגעתם לכאן כנראה שאתם זקוקים לעזרה וסיוע או שמי מיקיריכם זקוק לאביזרי עזרה. ראשית הסירו דאגה מליבכם מבוגרים רבים

מטפלת סיעודית

כיצד תדע האם אתה זקוק למטפלת סיעודית? באופן טבעי בגיל השלישי, נוצרת עייפות טבעית של החומר,  פעולות בסיסיות שהיו מתבצעות בצורה מהירה וקלה בעבר, מתגלות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן